Köydeki Akarsular

Karasu  : ( Resim ) Karasu çayının çok temiz bir görüntüsü vardı. Suyu içilebilirdi. Kıyılarında olta balıkçılığı yapılır, kendiliğinden oluşan küçük göletlerinde yüzülür ve sebze ile meyvelere bir başka bereket getirirdi.


Bir deliliği vardı ki, birkaç yılda bir sel getirirdi. Çoğu zaman gelen sel köprüleri aşardı. Fakat hiçbir zaman ne bahçelere ne de evlere zararı olmazdı.


1980’lerden sonra Bozüyük ilçesinde yoğunlaşan  sanayi’nin atıkları Karasu çayına verilmeye başlandı ve suyu oldukça kirlendi. Öyle ki Balıklar bir yana kurbağalar dahi bu kirli suda yaşayamaz oldu. Fakat son yıllarda ilgili sanayinin arıtım tesisleri kurması nedeniyle kirlilik epey azaldı ve yine balıklar tekrar çoğalmaya başladı.

 

Sorgun Deresi  :
Derenin geçtiği güzergâh üzerinde dereye atık bırakacak köy ya da yerleşim yeri olmadığı için çok berrak akar. Azgın selleri taşıması nedeniyle büyük erozyonlara neden olmakta ve bahçe topraklarını talan etmektedir.


Tepelerden söküp getirdiği ağaç ve kaya parçalarının oluşturduğu tahribat sonucunda birçok yeri yıkmaktadır. Ayrıca çoğu kez üzerindeki köprüleri de yıkmaktadır.


Yaz aylarında genellikle suyu çekilmektedir.